//Második szál//
//Egy hattal később//
*Gaerralos mondandójának első felét engedelmes és beleegyező hallgatással fogadja, ami a gyakorlatozás további menetét illeti. Mikor azonban a férfi arra utasítja, hogy gondolkodjon el, milyen szerepet tudna vállalni egy harchelyzetben, látható rajta, hogy máris zavarban van és tanácstalan a dolgot illetően. Kérdést mindenesetre nem tesz fel, mert úgy véli, nem véletlen, hogy a férfi estére várja a válaszát. Bizonyára időt hagyna a gondolkodásra, meg most azt szeretné, hogy a gyakorlatra összpontosítsanak tovább.
Így Garsin is félreteszi ezt most, csak egy tétova biccentéssel jelzi, hogy tudomásul vette az elhangzottakat, majd pedig egy újabbal felel a fegyverkabát dolgára is.
Ezután gördülnek tovább az események, folytatják a gyakorlást, s mikor délután Gaerralos elbocsátja, ezúttal is érzi, hogy sokat tanult és fejlődött.
A gondok kicsit később kezdődnek, mikor már szobája magányában fújja ki magát és emészti a történteket: a lefagyását, Gaerralos kérdéseit.
Talán ez az első alkalom, hogy ennyire semmittevéssel tölti a nap hátralevő részét, ahelyett, hogy a könyvtárba látogatna, vagy tanulna.
Csak fekszik az ágyon a plafont bámulva és néz ki a fejéből. Sok minden kavarog benne, amit eddig gondosan igyekezett elnyomni, hogy tudjon tovább működni. Csakhogy most ahhoz, hogy az előállt helyzetben teljesíteni tudjon, pont arra van szükség, hogy ezekkel a dolgokkal szembenézzen. Márpedig nem akar... Ezért gondolatai egy része visszakozásról szól és hogy talán mégsem kellene ezzel foglalkoznia, nem kellene harcolnia. De aztán mindig előre tolul, hogy miért is akarja ezt: hogy szeretne maradni a Wargok között, hasznos tagként, aki képes megvédeni magát és másokat is. Amire meg ott van a mentőötlet, hogy voltaképpen mehetne máshova is, dolgozhatna másvalamit... Ami egészen vonzó lehetőség, részben pont azért, mert elképzelése szerint akkor nem kellene ezzel az egésszel foglalkoznia. Megkönnyebbüléssel kecsegtet. De... Valójában nem csak azért akar itt lenni, mert a sors így hozta és mert itt vannak ismerős arcok, itt van a parancsnok, ide várja vissza Soreylt... Eleinte talán így volt, de most már saját meggyőződésből is maradni akar: városőr akar lenni. Erős akar lenni, hogy segíteni tudjon az olyanoknak, mint ő maga, vagyis... amilyen volt... vagyis... amilyen még mindig talán... Tudja, hogy ehhez előbb magán kell segítenie. De épp ez az, ami nehéz, mert nem tudja, lehet-e, s ha igen, akkor hogyan? Vajon Gaerralosnak milyen tervei vannak? És hogy kellene nem leszerepelnie előtte?
Eddig csakis a legjobb oldalát igyekezett mutatni, s véleménye szerint ez többnyire sikerült is. Ennek pedig egyik biztosítéka a hűvös összpontosítás volt, az érzelmek kiszorítása. Most azonban elértek egy olyan ponthoz, ahol az érzelmi reakciói, a félelme erősebbnek bizonyul az akaratánál. Ami végül is várható volt, de valahol remélte, hogy mire idáig jutnak, valahogy elhagyja a... gyávaság. És még mindig abban bízik, hogy egyszerűen csak túllendülhet ezen a nehézségen. Szörnyen szégyenli, ami ma történt és hogy Gaerralos a tanúja volt. Ostorozza magát, amiért képtelen volt uralkodni magán, s bár hálás a férfinak, hogy ennek ellenére foglalkozna vele, iszonyúan kínozza a gondolat, hogy az este nagy valószínűséggel megint ez fog történni. És minél többet gondolkodik ezen, csak annál rosszabbul érzi magát, mert a képzeletében már ott zokog Gaerralos előtt, s képtelen nem sajnálni magát, vagy épp undorral nézni erre a gyenge kis valakire, aki ő maga. Persze azt is elképzeli, hogy a férfi végül csak lemond róla, ha már így látja. És akkor végül is kiderül, hogy ő tényleg nem való erre, hiába is küzd.
Olykor a düh is elönti és kedve volna visszamenni a gyakorlótérre, de ezt a feszültséget inkább magába vezeti, míg nem megint elkeseredéssé formálódik.
Eljátszik azzal a gondolattal is, hogy ma már nem bújik elő és nem jelenik meg az este a gyakorlótéren. De viszonylag hamar el is veti, mert nem merné ezt megcsinálni Gaerralos-al. A férfi a saját idejéből áldoz rá, s még a ma történtek után is külön foglalkozna vele. Nem csak hálából és tiszteletből, de azért sem merészelné megváratni, vagy hoppon hagyni a katonát, mert utána nem tudna hogyan a férfi szigorú szeme elé kerülni. Meg feltételezi, hogy akkor a bizalmát és a készségességét is elveszítené. Valamint mint emberi kapcsolatot is nélkülöznie kellene. Ami talán nem tűnik túl jelentősnek, mert kettejük között a mester és tanítványi szerep miatt nem éppen az érzelmi töltet és a személyes közelség határozta meg a kapcsolatot, de Garsin bizonyos módon mégis megkedvelte a katonát.
Azért tagadhatatlan, hogy még e tudatosított visszatartó körülmények ellenére is újra és újra terítékre kerül ez a lehetőség is az estig tartó kínlódósa alatt. De végül napnyugta után megjelenik a gyakorlótéren és még egy fegyverkabátot is kerített magára az utasítás szerint.
Ha a férfi nincs még jelen, arra a padra ül le, amire nap közben is ültek korábban, s a várakozást még némi önemésztéssel tölti.
Próbálja fölvenni a mindenkori higgadt és fegyelmezett állapotát, hogy ne induljon már nekifutásból összetörten és gyengén a gyakorlatnak.*