//Kharasshi, Rilkäline//
*Azzal, hogy elengedése után sem pattan fel, és indul dolgára, sőt, egészen a férfihoz húzódik, mégiscsak jelez némi előleget a bizalmából. A hallottak után viszont egyre inkább azt érzi, hogy csak nagyon meg akarta adni a bizalmat, de egyre távolabb sodródik attól, hogy meg is tudja tenni. A történet előrehaladtával, bár nem húzódik el, mégis egyre távolabb sodródik az addig lelkében kiharcolt nyugalom is. A felszín alatt fodrozódik, némely történet zsigerig hat. Nem háborog, csak óvva inti, s egyben facsarja a szívét, marja a lelkét, de legalább nem áltat.
Amellett, hogy felzaklatja, jól is esik neki, hogy ennyi mindenbe beavatja Kharasshi. Butaság volna tagadni, hogy megbolygatták a hallottak, de a férfi nem akar több szót ejteni róla, és az igazat megvallva nem is tudna mit mondani, vagy kérdezni. Valójában egész télen hallgatnak a témáról.
Minden nap akad feladat, amivel szépen eltelik az idő, s Rilkäline bőven kiveszi a részét a ház körüli teendőkből. Egyik este majdnem a vacsorába bukik a feje az álmosságtól.
Persze kénytelen lovagló órákat venni, a mélységi nem hagyja, hogy ne így legyen, s egy idő után, még ha nem is repesve ül fel a sárga hátára, már nem tiltakozik, vagy harcol ellene. Ahogy egyre inkább ráérez a korábban olyan szemtelenül emlegetett ütemre, úgy olvad az ellenállása a lovaglás ellen.
Az ostorforgató órákat viszont a kezdetektől szívesen veszi. Vagyis az után, hogy beoson a fák közé egyedül gyakorolni, hogy ne szem előtt szerencsétlenkedjen. A maga után hagyott nyomok persze nyomára vezetik Kharasshit, melyeket, ha tudott volna sem akart volna eltüntetni. Ő pedig, mint a jó vadász, le is vadássza a lányt. Az ebből keveredő birkózás viszont sokkal jobb hangulatban telik, mint az előző hógolyózás, annak ellenére is, hogy a végére csuromvizesen, hócsimbókos hajjal, térnek vissza viskóba.
Csak a zaklatott álmokkal nem nagyon tud mit kezdeni, amelyek a régi sebeket tükrözik vissza, kiegészülve Kharasshi történeteinek részleteivel.
Egyik éjjel álmában, a lángoló viskóból menekül ki, mikor az arctalan martalócok elkapják, éppen úgy, mint akkor. A füsttől semmit sem lát, és levegőt is alig kap. A következő pillanatban Kharasshi, a kezébe nyomja anyja fejét, és az erdőbe zavarja. Halk érthetetlen motyogás közepette fordul akkor Kharasshi felé, s öntudatlan fúrja arcát a férfi mellkasához menedékként.
Másik éjjel egy fához kötözve látja magát, de a vad, borzongatóan csikorgó nevetés közben, nem penge szántja a hátára a tigriscsíkokat, hanem billoggal égetik meg, s bár álmában visít, valójában zaklatott szusszanással fordul a férfi felé, annak álla alá fúrja hollófekete üstökét. De ezek az álmok, ahogy telik a tél, úgy hamvadnak el, és úgy kopnak ki a mélységi életének mozzanatai is belőlük.
Ha Kharasshi rákérdez is reggelente, Rilkäline úgy tesz, mint ha nem emlékezne rájuk. Sehogy sem akar beszélni róluk, de éjjel jól esik odabújni a férfihoz. Noha az álmok csillapodnak, mozzanat megmarad éjjelről éjjelre. Ennél sokkal többet viszont sosem sikerült adnia. Hiába nyitottabb Kharasshi közeledésére, eleinte mindig befészkeli magát valamilyen romboló gondolat az elméjébe, ami miatt aztán visszakozik.
Hiába látta a kegyes tetteket is, hiába értett meg jóval többet, a tél vége felé már tudatosan nem engedi közelebb magához Kharasshit. Nem akar ennél is jobban kötődni, mint ahogyan már így is. Enyhíteni szeretné Kharasshi magányát, de önmagát óvná. Miért bonyolódjon bele ennél is jobban, úgy, hogy határidőhöz van kötve, amely hamarosan véget is ér.
Eljött a tavasz, mégsem ült fel a sárgára. Szépen lassan a téli lakból, tavaszi lett, Rilkäline pedig minden nap eldönti, hogy másnap elindul. Aztán másnap reggel ellátja a lovakat, és eldönti, hogy majd holnap nekiindul. Most már büntetlenül hagyhatná el a viskót, a megegyezés szerint már semmi nem köti ide. És mégsem. Kharasshi hasonlóan hallgat a körülöttük virágillatban napsütésben, dongó zümmögő tavaszról, mint ahogyan ő is.
//Käli reménye - 2 szál//
Ügyesen fordul ki a férfi alól, míg az a pimasz hátasával hadakozik. Ez idő alatt persze a saját sárga lova nyugodtan legelészik, s csak akkor emeli fel fejét, mikor a lány föláll a fűből. Akkor megindul felé, s a két csődör mellett elhaladva, kacérkodva meglegyinti farkát feléjük.
Rilkäline válla fölött visszapillant, miközben elindul a tisztás széle felé a sárga patással a nyomában. Szoknyáját maga előtt kissé megemeli, a magasra nőtt fű elől, s néha lehajol, hogy szedjen egy-egy szál virágot az egyik agyagkancsóba. Fantasztikus illat kavalkád veszi őket körül. Körbe sétál, s már elég pocakos kis bokrétát tart a kezében, amikor észreveszi a kéken leomló növényt az egyik fa ágán. Leteszi a fa tövébe a virágokat.*
- Arra legeljél, te kacérka *int a rét belseje felé.* Szedjél magadnak… ne ezt egyed, na, hess! *legyint a hátasnak, majd szoknyáját feljebb hajtva, egyik térde körül erősen megcsomózza az anyagot.*
- Mondom, hess! Arra haladjál legelni… indíts… *szól, a sárgához játékos szigorral. Mikor a ló megindul lassan, persze nem abba az irányba, hanem a szomszédos fa felé, ő nyújtózkodva rugaszkodik el a feje fölött elnyúló ág felé. A térde körül csomózott anyag nem engedi, hogy derékig csússzon a szoknya, mikor lábát lendítve felkapaszkodik. Onnan már könnyűszerrel eléri a kékséget, amiből kettő is van azonnal, s melyeket a fa tövében pihentetett bokréta tetejére ejt. A csokorba szedett növényekkel ellentétben, ezt kimondottan tudja, hogy mire való. Minden évben szed valamennyit, ami kitart általában következő tavaszig, kivéve az elmúlt évet, amikor is még a tél előtt kifogyott a kis bőrerszény. Az ágon üldögélve lábát lógatva emeli tekintetét följebb, s pásztázza végig a többi ágat is, amit esetleg innen elérhetne, ha meglátna még egy-két szálat. Ahogy nézi, sajnos nincs ilyen szerencséje, ezért kénytelen leereszkedni. Valahogy.*
- Kharasshi? *pillant a morc felé.* Segítenél lejönni? * kérdezi, mint ha csak egy pohár vizet kérne, majd meglóbássza lábát a levegőben.*
A hozzászólás írója (Rilkäline Mejnk'ha) módosította ezt a hozzászólást, ekkor: 2018.04.26 17:01:55