//Második szál//
*Maydeleine durcás hangját és sírós szemdörgölését nem tudja, miként kezelje. Nem hitte, hogy ennyire meg tudja bántani, sőt, nem hitte, hogy egyáltalán meg tudja bántani ezzel, nem volt hasonló szándéka, és bár látja a nő arcán a szomorúságot, nem tudja, mit kezdhetne ezzel. Inkább belefelejtkezik a papírok gyártásába. Egymás után, gondosan húzza az egyenes vonalakat egy bizonyos távolságra egymástól, és három soronként az elejére ír egy betűt, úgy, hogy a sorok tökéletes vezetők legyenek. Majdnem az összes nála lévő papírt elhasználja erre, ám nem foglalkozik vele. Lesz másik majd, ha kelleni fog.
Így telik az idő, amíg a már hónapok óta lelkében lévő kérdést végre felteszi. A nő mellé ül és mesélni kezd, de már az első mondatokból Ernuss leszűri, hogy félreértették.*
- Nem erre gondoltam *pillant a nőre.* Nem úgy kérdezlek, mint örömlányt, hanem mint egy átlagos személyt.
*Hangos sóhaj hagyja el ajkait, majd felhúzza a lábát az ágyra, és a hátát a falnak veti. Ha azt akarja, hogy Maydelenie megértse, hogy mire gondol, jobban el kell merülnie a részletekben, és olyan dolgokat elmondani neki, amit még senkinek sem mondott el. Utál a gyengeségeiről beszélni, és jól tudja, hogy már az is gyengeség, hogy nem szeret ezekről beszélni, mert ezáltal megfosztja magát a fejlődés lehetőségétől.*
- Talán megérted, mire gondolok, ha… Többet mesélek magamról. Tudom, hogy aki ebben nincs benne, nehezen érti meg, én is így voltam ezzel régen, valamilyen szinten tapasztalatból beszélek.
*Reméli, hogy Maydeleine nem érti félre a szavait, és nem veszi újfent sértésnek, mert nem annak szánja.*
- Még kölyökkorban elvesztettem a szüleimet, egyedül éltem a Kikötőben, és egy bűnbanda fogadott be. Gondolom nem kell részleteznem, hogyan és miért. Egy árva és éhes kisfiú voltam, nem volt nehéz dolguk befolyásolni. A mesterem mentett ki tőlük, ám akkor már régen elrontották a lelkem. Eléggé ellenkeztem, tombolt benne a bűn, a harag és az ellenségeskedés mindazzal, amit képvisel, hiszen ellentétek voltunk, de ő nem törődett ezzel, sőt, nagyon jól kezelte. Megmentett vele.
*Hagy egy lélegzetvételnyi szünetet.*
- A mesterem lett az új édesapám. Látott bennem valamit, amit senki más. Nem úgy működik ez egy vándor szerzetes mellett, mint egy rendben *legyint.* Persze mesterfüggő is, de általában egy vándor szerzetes mellett nincs meg, hogy mit kell csinálod és hogyan ahhoz, hogy elérd a teljes lelki békét és megtisztulást, és ez lenne a normális. Tőled és a személyiségedtől függ, az út pedig emiatt mindenkinél más. Kíséred őt a világban, ő eldönti, merre visz, mi válna a fejlődésed hasznára, de sosem adja a kezedbe a következtetéseket, mindenre neked kell rájönnöd. Persze a vándorszerzetesek is egy rendhez tartoznak, és mint annak, van egy regula, amit követni kell, de mint az, eléggé alapvető.
*Ismét hagy egy kis szünetet.*
- Hogy mit akartam ezzel? Egyik este, mikor még mesterem mellett utaztam, betértünk egy fogadóba. Mindenki ivott, a bárdok játszották a talpalávalót, a részegek bedőltek a sarokba. Kivettünk egy szobát és kértünk egy szerény vacsorát. Nem foglalkoztak velünk, mi sem foglalkoztunk velük. Észervettem egy megtépázott, kisírt szemű, félrészeg, ápolatlan férfit az egyik sarokban. Felismertem az illetőt: pár nappal azelőtt találkoztunk. A faluban kigyulladt egy ház, a férfi minden erejével azon volt, hogy kimentse a szeretteit, de nem ment neki, elkésett, ha mi nem vagyunk ott, ő is a romok alatt hal meg. A mesterem ott a fogadóban felállt, és csatlakozott az idegenhez. Beszélgettek, én néztem őket. Nem hallottam, mit mondanak, csak annyit vettem észre, hogy tíz perc múlva felállnak. Soha nem láttam még senkit sem ilyen önfeledten és boldogan táncolni, mint akkor őket. A dal végén elköszöntek egymástól, a mesterem leült velem szembe, azt mondta: “Ha egy óra boldogságra vágysz, aludj egy jót, ha egy napnyira, menj el halászni, ha egy hónapnyira vágysz, házasodj meg. Ha egy évnyi boldogság a cél, örökölj vagyont, de ha egy életen át tartó boldogságot szeretnél, akkor segíts másokon.”
Megkérdeztem tőle, hogy hogyan csinálta, mert egyszerűen nem értettem. “Mit?” - kérdezte. “Hogy így boldogan táncolt a férfival. Elvesztette feleségét, gyermekeit, házát, vagyonát, az előbb sírva ült az asztalnál, mégis felállt és táncolt.” A mesterem ezt felelte rá: “Azt már megtanultad, hogy a heves érzések és élmények bódítják az elmét és deformálják a személyt. Ha nem látod, hogy miért történt ez, akkor annyira elzártad magadtól őket, rettegve attól, hogy befolyásolják a személyedet, hogy maga az érzelmektől és élményektől való rettegés az, ami meghasítja a személyed.”
*Ismét egy kis szünetet tart a mesében, és közben egész végig Maydeleinet nézi, kíváncsi a reakciójára.*
- A mesterem másnap reggel arra kért, hogy menjek el, most egyedül. Azt mondta, saját utamat egyedül kell tovább járnom, már vezető kezek nélkül, ő visszamegy a rendbe, hogy tudását lejegyezhesse az utókornak, és idejét a szolgálatnak szentelhesse. Azt mondta, hogy az utamon megtanulom majd, hogyan éljem át az érzéseket, hogyan ne tartsak tőlük, és ennek ellenére nem torzítanak majd el. Egyedül jártam hát a világot sok éven keresztül, közben pedig mindutalan visszatértem hozzá. Beszámoltam az élményemről, lejegyeztük őket, tiszteletemet tettem az oltárunknál, majd mesterem útmutatásait felkarolva folytattam az utat. Csak azt értem el, hogy még jobban bezárkózzak, hogy egy olyan kis dolgot, mint a füstölő megyújtása *int a füstölő felé, mi lassan kezd leégni* is bűnnek és bódulatnak gondoljam. Rájöttem, hogy a mesternek igaza volt. Gyakran követed már csak hűségből és lojalitásból is azt, amit mondanak, akár tuatosodnak benned a szavaik, akár nem. Gondolom te is így voltál a saját szüleiddel. Szóval rájöttem, hogy ez tényleg nem egészséges, hogy tényleg mérgezem magamatl, ahogyan ő mondta. Gondoltam, ha egy olyan helyre jövök, mi tobzódik az… érzésekben és érzelmekben, az segít, de azt vettem észre, hogy attól a környezettől, ami teljes ellentétben áll saját magammal, csak még jobban elzárkózom mindentől ahelyett, hogy megtanítana kinyílni, átélni, mégis kívülről szemlélni a saját érzéseimet.