//Éné el a Varangyvárba//
*Sikerül annyira összeszednie magát, hogy mikor kilép a Hrallh ajtaján, akkor már mosoly mögé tudja rejteni a nyomorát. Mintha mi sem történt volna, mintha nem törte volna össze ez a nő minden reményét.
Maga sem tudja, hogy hogyan jut el a lováig, mintha csak vinné a lába. Lóháton már sokkal könnyebb, de ezúttal nem hajtja tajtékosra az állatot, könnyed ügetéssel jut el Cha'yss birtokára, bár addigra már meglehetősen bávatag.
A gőzölgő fürdővízben ülve hamar rájön, hogy bármennyire is szeretné vízbe fojtani magát, nem fog menni, hacsak magára nem dobál pár zsák krumplit.
Hangulatán az ördögvigyoros pipa sem javít, sem pedig a delíriummal megjelenő férfi. De most nem akar vele vitatkozni, fáradt pillantással ráhagyja csak, sokszor meghallgatta már, tulajdonképpen egyet is ért azzal, hogy feleslegesen csinálja a drámát és, hogy nincs más dolga, mint összeszorított foggal elviselni ezt is. Más lehetőség nem nagyon van, hiszen be kell látnia, hogy az oly kézenfekvő öngyilkossághoz gyáva, ha nem lenne az, már évekkel ezelőtt leveti magát a Tűtoronyból.
A fürdővíz teljesen kihűl, mire kiszáll a dézsából, nem vesződik azzal, hogy felöltözzön, hiszen a mai napon már nem sok kedve van ahhoz, hogy kitegye a lábát a házból. Bokáig érő selyemköntösben, vizes hajára tekert törölközővel ül végül le a hálóban az íróasztalhoz, hogy megírja a levelet, amit megígért. Számtalan papírgalacsin gyűlik össze az asztalon, ha valaki kisimítaná a papírokat, akkor Aenae gyöngy betűivel írt, félbehagyott leveleket olvashatna, amikből szavakat, mondatrészeket, vagy akár egész mondatokat húzott ki. Hol a megszólítással nem elégedett, hol a zárással, a tartalmi elemek nagyjából mindben ugyanazok: a megszólítottat a Vashegyre hívja, hogy találkozzon Kagan egykori asszonyával. A szellemjárót mindenféle névvel illeti, ebben benne van, hogy halott, hogy feltámadt, hogy új életre kelt, hogy halálból visszatért, egyikkel sem elégedett igazán, ahogyan az elköszönés esetében is nehezen találja meg a megfelelőt, van ott “ölellek”, “baráti szeretettel” és “üdvözlettel” is. Végül aztán egy nagyon lakonikus levelet küld el.
A lepecsételt levelet a személyzet egyik tagjára bízza, hogy küldje el a címzettnek. Ezután rájön, hogy Effynek megígérte, hogy visszamegy és beszámol, de nincsen ehhez most ereje, inkább neki is ír egy sort.
Aludni nem tud, de valamivel muszáj lefoglalnia magát, először arra gondol, hogy valami könyvet olvashatna, de ezt hamar beszünteti, nem tud az olvasott szövegre figyelni. A rajzolás mellett dönt, az másfajta koncentrációt igényel, bőven lefoglalja a kezét és a gondolatait is.
Zaklatott állapotát nem tükrözi a rajz, amin egy sötét, hosszú hajú férfi látható félmeztelenül, hátulról, egy nőt tart a karjaiban, belőle nem sok látszik. A nő egyik karja a férfi nyakát öleli, fejét a vállára hajtja, profilja ugyan elnagyolt, de vidám lehet, egyik lábát spiccbe feszített lábfejjel nyújtja a magasba. Szinte hallani a kacagását is.
Egy ideig nézi a rajzot, aztán az egyik párnát magához ölelve bámul ki az ablakon. A kívánt hatást elérte, meglehetősen katatón állapotban van, az sem zavarja, hogy a törölköző lecsúszik a fejéről. Később valószínűleg nem tudja majd megmondani, hogy mi is volt az a pillanat, mikor elaludt, de tény és való, hogy egyszer csak alszik. A párnát magához ölelve, körülötte szétszórva a rajzeszközök, kicsit odébb a mappa, amiben a rajzai - tájképek, csendéletek, portrék és aktok - vannak. Az asztalon meg a számtalan levélkezdemény. De legalább jól alszik, mélyen és mozdulatlanul. A kopogásra sem ébred meg, sem arra, hogy az ikerpár lánytagja bedugja a fejét az ajtón - viszont nyilván a választ is megadja ezzel arra, hogy kér-e bármit is?*