// Lovagok hajnala //
*Ez most vajon tényleg az utolsó védekezés joga, vagy inkább az utolsó szóé? Egyértelműen a vezér nem akar csak úgy lefejezni akárkit, ami vagy az igazságosságra való törekvést sejteti, vagy azt, hogy nagy szüksége van az emberi munkaerőre, vagy épp mindkettő. S Kagan talán azt is reméli, hogy Khan mond valami hatásos védelmet, amire tényleg azt lehet mondani, hogy „és miért nem ezzel kezdted te ostoba, én meg majdnem a fejedet szegtem ezért?” És Khan védszava (vagy végszava) indul is, melyben önmagát megtévesztettnek vallja, s olyan terepre csalva érzi magát, melyen belül piszkos minden kéz, ami kardja beavatkozását kéri. Wandar pedig serényen jegyzeteli az érveket és a kulcsszavakat. Szép szavak, ám elegek ahhoz, hogy az összes csigolyája egy családként állhasson sorba továbbra is az észért, mely ezt a széles szókincstárat hordozza? Ahogy Khan is kimondja, a további döntés immár a vezéren áll. Akinek most Wandar nem lenne a helyében.
És a vezér dönt is. Ám a kis tábla, ami az alkarjára támasztva ad alapot a papírnak, melyre ennek a kihallgatásnak a tartalma kerül, egyáltalán nem takar annyit, hogy észre ne vegye az amögött feléje szegeződő kardot. Na meg a felszólítást is hallja, mert ugyebár csak raccsol, és nem süket. Számított rá, hogy őt is előveszik valamilyen formában, és tessék: bármilyen köztes formális rizsa nélkül az esküjét kéri. Na igen, a múltról igazat mesélni egyszerű, ám a jövőről, előlegesen esküdni olyasmiről ami még meg sem történt, és ennélfogva a világon bármi megtörténhet, még olyan is, amiről Wandarnak még csak halvány képzelete sem lehet, hogy mondjuk pont ő csinálna bármi olyasmit, s az a korábbi esküjének már nem felel meg, nos itt már egy kicsit vékonyabb a palló. Persze – az eskü kiterjedésétől függően – van egy valószínűsége, akárha egy jó céllövő meg tudja mondani, hogy „azt a táblát én most el fogom találni”, ám mégis létezik az az eshetőség, az a jövő, melyben a nyíl útját vagy indulását megzavarják, vagy a nyíl fordul meg, és támadja meg a gazdáját. Ám – második gondolat – ha legalább a szándékot fenntartjuk magunkkal szemben, hogy az adott eskü szerint cselekedjünk, akkor máris nehezebb attól eltérni. És itt vagyunk: követné-e Wandar ezeket a „barbárokat”, hogy leigázzák az ismert világ térképének majdnem a felét, s többek között Artheniort is, az összes szennyével és mocskával és beképzelt nyavalyás nemeseivel és korrupt őrségével együtt? A vezér mondata alapján, kulcsszavakat kiragadva összeszedi a szavakat a mondanivalójához, akár a turhát a köpéshez. És miután térdre borult, bal kezét szívére téve – kard híján, mert azt, ugye ha nem is adta le a kapunál, miután rájött a hibájára, kardját legalábbis a sátrában hagyta – Lero esküje után lát neki, bár nem valami empatikusan – de nem is flegmán, csak mintha helyzetjelentést tenne, amolyan tárgyilagosan, mintha csak tényeket közölne.*
- Hmm, én, Lethrion Wandahr, a lehunyt nemesi Letrion család öhrököse, esküszöm, hogy Thahrgahrod népét, s ügyének segítőit védelmezem az utolsó csepp véhrig. Hmm, szavaim s tetteim nem fohrdulnak sem uhra, sem báhrmely tagja ellen, s a vezéhre pahrancsát nem tagadják, vagy kehrülik meg. Tudásom, s képességeim által elősegítem a szebb jövő álmához vezető úton. *Valami csattanó a végére még jól jönne... valami jó kis Thargarodos...* Hmm, a szellemek lássák szavaim igazságát.
*Uff, avagy ámen.*