*A kovácsműhelyből hazaérve elbámészkodik a gyakorlótéren, az edzést fontolgatva, s ez jobban is hívogatja, ám kérlelhetetlenül ott van a tudatában az a másik feladat, ami nem hagyja nyugodni. Gyengeség kúszik a tagjaiba és gombóc a torkába a gondolatra, de tudja, hogy el nem kerülheti, hogy foglalkozzon az üggyel, hiába is halogatja. Akkor talán már jobb volna túlesni rajta. Addig úgysem tud pihenni, vagy másra összpontosítani...
A szobájába tér hát, papírt és tollat ragad, majd hosszú időre az asztal és a szék "fogságába" esik, na meg a saját múltjáéba.
A családja és egykori otthona leírásával kezdi, ezekhez legalább némi kellemes élmény is fűzi.
Bár eléggé meggyűlik a baja már a környék leírásával is, mert nem sok támpontot tud megadni: nem igazán vannak arra neves épületek, főként nem olyanok, amiket véleménye szerint egy nem ott élő is ismerhetne, ráadásul abban sem biztos, hogy azóta nem változott meg a környék képe.
A Teldi családnevet adja meg. A családfő Narin Teldi, egy idős férfi, őszülő, rövid, sötétbarna hajjal, magas, sovány testalkattal. Arca ráncos, szakállas, szeme világoskék. Ruházata egyszerű, elnyűtt. Különleges ismertetőjegye egy babszemnyi dudor a bal szemöldöke fölött a homlokán. Valamint leggyakrabban egy szűk karimájú kalapot visel.
Asszonya Zolga Teldi. Idősebb nő, hosszú, szürkülő hajjal, amit többnyire kendő alatt, fonatban visel. Átlagos magasságú és alkatú. Feltehetően inget, szoknyát és kötényt visel. Szeme barna. Különleges ismertetőjegye nincs.
A szülei mellett Garsin beszámol még a testvéreiről is, akikről tudomása van, és úgy gondolja, hogy még odahaza élhetnek. Egy tizenéves lányról és fiúról, két hat-nyolc év körüli fiúról és egy három év körüli kislányról. Voltak többen is, de néhányan már a saját lábukra álltak, néhányan meghaltak, vagy eltűntek. Nem is ismerte vagy emlékszik mindannyiukra. Úgy egészében elég ritkán látta a családját miután munkába állt a mosodában.
A házukat egy fából készült épületként írja le, ami leginkább egy kisebb raktárépülethez, vagy inkább kunyhóhoz hasonlít. A lakónegyed szélén helyezkedik el, a kikötő közelében, több más hasonló épület mellett. Az alja deszkázott, az egész építmény egy mólószerű emelvényen áll, hogy a sár és a szennyvíz ne tudjon befolyni, ami különösen hasznos esőzések idején, ha a csatornák túlcsordulnak. Szűk, létrához hasonlatos lépcsőn lehet rá feljutni.
Bár Garsin nem így fogalmaz, a leírás alapján összességében nagyon kicsi és nyomorúságos lehet az a ház, bár ha valaki ismeri a Kikötőt, az tudhatja, hogy már az, hogy egy emelvényen áll, a jobb otthonok közé emeli, ahová nehezebben férkőzik be a szenny és a patkányok.
Különlegesebb ismertetőjegyet nem tud megemlíteni a házhoz, még ki is emeli, hogy a legtöbb ház nagyon hasonlít az övékéhez. A közelben lévő kisebb, de a környéken élők körében nevezetes halpiactól igazítja útba a levél olvasóját, minden emlékeiben lévő támpontot lejegyezve, ami csak eszébe jut.
Mielőtt bármit is leírna, magában halkan motyog, úgy fogalmazza meg előre a sorokat, hogy ne ejtsen túl sok hibát. Ezekből nyilván így is akad majd egy pár, különösen a helyesírás terén van még hová fejlődnie, de érthető és olvasható, amit lejegyez.
Miután a családja és otthona leírásával végzett, fog egy új lapot és áttérne az egykori férje személyleírására.
Zastan Kaldis - írja fel kezdésnek a nevet. Majd hosszasan csak bámulja a száradó tintát, miközben szorongva idézi szemei elé a férfi arcát.
Ismét megszenved a rémképpel, hogy Zastan talán azok között lehet, akik visszatértek a halálból. Aztán mikor sikerül ezen felülemelkednie, akkor meg azzal küzd, hogy nehezére esik megfelelő szavakat találni a személyleíráshoz. Ugyanis nem feltétlenül kedvező a kép, amit le kellene festenie, benne pedig még ott van a félsz, hogy hogyan is mondhatna bármit Zastanról, ami nem hízelgő?
Többször is nekifut, mire sikerül rávennie magát, hogy a szavakat leírja.
"Zastan Kaldis
Idősödő férfi. Magas. Megtermett. Kövér. Feje kerek, tokás. Álla metszett. Arca borostás, bajszos. Szeme kék, szemöldöke bozontos. Haja rövid, szőkésbarna, enyhén kopaszodó a homloka két oldala felől. Első pillantásra kedvesnek és barátságosnak tűnik, mégis rossz érzést kelt az emberben.
Ruházata egyszerű. Mellvértet visel. Fegyverei tőr, rövidkard és husáng.
Uzsorás."
Eddig jut, itt ismét elakad. A továbbiakat nem tudja, honnan közelítse meg. Illetve el is fárad. De nem akar még pihenni, szeretné befejezni.
Föláll kicsit, járkál a szobában, hogy kitisztítsa a fejét. Végül föladja és idegesen fogja a papírokat, majd a szobája ajtaja felé veszi az irányt. Körülnéz a folyosón, de nem lát itt senkit, úgyhogy Gaerralos szobájához sétál és bekopog. Nem fűz nagy reményeket hozzá, hogy a férfit itt találja, ám igencsak nagy könnyebbséget jelentene számára.*